Alfabetik Sıralama

A

B

C

Ç

D

E

F

H

İ

K

L

M

N

P

R

S

Ş

T

V

Y

Z

Asırlara Göre Sıralama

Konuya Göre Sıralama

Biyografi Arama

Sara Farhi Huntzinger

Sara Farhi Huntzinger

Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun olan ilk Türk Yahudi kadın ressamdır.
"Kendimi mesleğime verdim."

Doğum Tarihi: 25/04/1912 1912

Doğum Yeri: İstanbul

Ölüm Tarihi: 1980

Ölüm Yeri: Paris

Mezarı: Paris, Fransa

Konu Başlıkları

Galeri

Sara Farhi Huntzinger Sara Farhi Huntzinger Sara Farhi Huntzinger Sara Farhi Huntzinger Sara Farhi Huntzinger Sara Farhi Huntzinger Sara Farhi Huntzinger Sara Farhi Huntzinger

Etkinlik Alanı

Resim
"Azizim Fikret,
Benden haber aldığınıza hayret etmeyiniz. Ben de sizden haber almak için kaç defa aileme yazdım. Hatta 1951 yılı haziranında İstanbul'a uğramıştım, sizi aradım. Maalesef Ankara'da imişsiniz. Öteki arkadaşları da bulmak kabil olmadı. Buna mukabil, hayatımın en güzel yıllarını geçirmiş olduğum Güzel Sanatlar Akademi'sini ziyaret ettim. Heyhat! Yangın akademinin büyük bir kısmını, vaktiyle içinde çalıştığım atölyeyi ortadan kaldırmıştı. Her şeye rağmen tatlı hatıralarımın bulunduğu bu muhitte kendimi yine de mesut hissettim.
(...)
O zamandan beri hayatımda değişiklikler oldu. Légion d'Honneur nişanı almış tanınmış bir Fransız tayyareci ile evlendim.Bu izdivaçtan iki çocuk meydana geldi. Şimdi on üç yaşında olan çok güzel bir kız ile on bir yaşında olan tosun gibi bir oğlan.
(...)
Harp bitince kocamla Hindi Çini'ye yerleştik. Çok güzel ve yaşanması pek hoş bir memleket. Bilhassa bir kadın için, münhasıran ev işleri ile meşgul olmak mecburiyeti yok, çünkü burada bu işlere, hem de gayet maharetli yardımcı bulmak kabil. Bu sayede tekrar resim yapmak imkânını elde ettim. Ve kendimi mesleğime verdim.
(...)
1951 yazında tatilimi geçirmek üzere Fransa'ya gitmiştim. Orada Union Française'nin başkanı M. Albert Sarraut ile tanıştım. Kendisi sanatsever bir zat. Aynı zamanda Hindi Çini'de uzun müddet bulunmuş ve orada birçok sanat mektebinin açılmasına yardım etmiş. Bu mekteplerin bir kısmı, ne yazık ki son harpler yüzünden kapanmış. Benim resimlerimi görünce ilgilendi ve beni bir sergi açmaya teşvik etti. Saygon'da açtığım sergi, ümidimin hilâfına büyük bir muvaffakiyet kazandı. Ve bilhassa Viyetnam'lı şahsiyetlerden birçok portre siparişi aldım.
Halen Fransız olmama rağmen, sergimde, vatanımım ve geçenlerde artık aramızdan ayrılmış bulunan babamın hatırasına hürmeten, Türk adımı kullandım. Burada Türkiye'den bahsetmek hususunda hiçbir fırsatı kaçırmıyorum. Birkaç gün önce, Yakın Doğu memleketlerinde seyahat etmiş olan bir Fransız burada, Saygon'da, bir seri konferans verdi ve Türkiye'den fevkalade iyi bir surette bahsetti. Ne kadar iftihar ettiğimi tasavvur edemezsiniz.
(...)
Şimdi benden, burada bir Viyetnam gazetesi için Türkiye'deki sanat hayatı hakkında makaleler istiyorlar. Bu vesile ile Viyetnan'daki sanat hareketlerinin de teşvik edilmiş olacağı kanaatindeler. Ben de, maalesef burada hiç bilinmeyen güzel memleketimden bahsetmek, onu tanıtmak fırsatını elde edeceğim için kabul ettim. Türkiye'yi yalnız Kore'deki kahramanlıkları ile tanıyorlar. Halbuki onun sanatkârları da var.
(...)
Azizim Fikret, bütün eski arkadaşlara selamlarımı ve dostluklarımı bildirmeni rica ederim."

Sara Farhi Huntzinger
Saygon, Ocak 1953

Yukardaki mektubu, Sarah Farhi Huntzinger İstanbul'daki dostu Fikret Adil'e göndermiştir. Bu mektubu, Haldun Dormen "Sara Farhi'nin Sergisi" başlığı ile bir gazete haberi olarak yayımlamıştır. Haberin çıktığı gazetenin adı ve yayımlandığı tarih tesbit edilememiştir. Haberin tarihi bağlamındaki yegane ipucu, Haldun Dormen'in haberin altındaki imzasından sonra bulunan "Mart 1953" bilgisidir.
Haberi içeren gazete kupürü, Sara Farhi Huntzinger tanıtım sayfasındaki görsel arşivinde bulunmaktadır.

Sara Farhi Huntzinger, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nden diploma alan ilk Türk Yahudi kadın ressamdır.

Ödülleri

Bilgiye ulaşılamadı.

Üyelikleri

Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği, İstanbul
Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği, İstanbul,

Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği, sanatçıların güvence altına alınmalarını ve bireysel sanat anlayışlarına özgürlük tanıyan bir ortamda çalışabilmelerini talep eden bir meslek kuruluşu olarak 1923 yılında kuruldu. Daha sonra 1942'de Türk Ressamlar ve Heykeltraşlar Cemiyeti, 1950 yılında ise Ressamlar Derneği adını aldı.

Eğitimi

Güzel Sanatlar Akademisi, İstanbul, 1935-1939

Sosyal Sorumluluk Çalışmaları

Bilgiye ulaşılamadı.

Akraba ve Dostları

 • Annesi: Fani Luna Farhi
 • Babası: David Farhi (antikacı, hakkak)
 • Kız Kardeşleri: Matti Farhi Matalon, Viki Farhi, Beki Farhi Babigeon
 • Erkek kardeşi: Sami Farhi (hakkak, plastik kalıp ve imalatçı)
 • Kızı: Danielle Huntzinger (modacı)
 • Oğlu: Gerard Huntzinger (akademisyen, üniversite öğretim görevlisi)
 • Evlilik: Charles Marcel Huntzinger (pilot)
 • Yeğenleri: Lina Filiba (üst düzey yönetici), Rita Sisa (finansal analist) Eric Babigeon (Bilgisayar Yazılım Programcısı), Jean Luc Babigeon (Makine Mühendisi)
 • Damadı:Michel Boussicot
 • Dostları: Haldun Dormen (tiyatro oyuncusu, yönetmen), Fikret Adil Kamertan (gazeteci, yazar, çevirmen)

Anısını Yaşatan Projeler

Bilgiye ulaşılamadı.

Hakkında Yazılanlar

Bilgiye ulaşılamadı.

Kaynakça

Sara Farhi Huntzinger tanıtım sayfasında yararlanılan kaynaklar:
 • Lina Filiba (İstanbul), Gerard Huntzinger (Paris), Michel Boussicot (İbiza) özel arşivleri
Sara Farhi Huntzinger tanıtım sayfasındaki görseller için kaynak:
 • Lina Filiba (İstanbul), Rita Sisa (İstanbul), Gerard Huntzinger (Paris), Michel Boussicot (İbiza) özel arşivleri

Teşekkür

İstanbul Kadın Müzesi® (İKM), Sara Farhi Huntzinger'in tanıtım sayfasındaki desteği için Lina Filiba'ya çok teşekkür eder.


©2012 Meral Akkent
euro.message madebycat ®