Geçici Sergiler Hakkında

Geçici Sergiler Hakkında

İstanbul Kadın Müzesi®'nin (İKM) Geçici Sergileri

İstanbul Kadın Müzesi®'nin (İKM) geçici sergileri, İstanbul kent kadın belleğini oluşturan tüm konuları kapsar.

Geçici sergi konuları, İstanbul Kadın Müzesi® (İKM) Bilim Kurulu tarafından önerilir. İstanbul Kadın Müzesi® (İKM) sergi konseptini gerçekleştirir ve sergiler.

İstanbul Kadın Müzesi® (İKM) kendi ürettiği geçici sergiler dışında, İstanbul kadın tarihi konusunda yapılmış akademik çalışmaları da sergileştirmek amacıyla yüksek eğitim kurumlarıyla işbirliği yapar. Bu işbirliğinin amacı, kent kadın belleği konulu çalışmaların teorik boyutuna, pratik işlevsellik kazandırmak, araştırma verilerinin daha geniş çevrelerle paylaşılmasını sağlamak ve İstanbul kent kadın tarihi konusundaki araştırmaların artması yönünde özendirmektir.

İstanbul Kadın Müzesi® (İKM) sosyal bilimler ve tasarım bölümlerinin, İstanbul kadın belleği konulu disiplinlerarası sergi projeleri gerçekleştirmesini özendirir, bu yöndeki girişim ve çalışmalara mekânını açar.

İstanbul Kadın Müzesi® (İKM), geçici sergilerini kendi mekânındaki sergileme süresinden sonra, gezici sergi olarak yurt içinde ve yurt dışında ilgi duyan kurumlara da sunar.

GECİCİ SERGİLERİN LİSTESİ

Kadınların Üniversitede 100 Yılı — İnas Darülfünunu/Kadın Üniversitesi 1914–1921

2014'de Türkiye' de kadınların üniversitede 100 yılını kutladık. İstanbul Kadın Müzesi bu önemli jübile için kadınların üniversitede 100 yılı konulu sergiyi hazırladı.

Türkiye'de kadınlar üniversiteye girebilme hakkını ne zaman kazandılar? Kadınların yüksek eğitim taleplerinin ortaya çıkışında hangi faktörler etken oldu? Yüksek eğitim hakkını elde etmek için nasıl yolları denediler? Amaçlarına ulaşmak için hangi gerekçeleri ileri sürdüler? Yüksek eğitime giden yolda kadınların ittifak ortakları kimlerdi? Hangi kadınlar yüksek eğitim yapma çabası içindeydiler?

Sergide, kadınların şekillendirdiği bir tarih kesitine bu sorularla bakılıyor. Kadınların üniversitede okuma hakkı elde etmelerinde, Kadınlar Dünyası dergisinin oynadığı rol vurgulanıyor ve kadın öğrencilerin, kadın üniversitesindeki deneyimlerine yer veriliyor. Kadın akademisyenlerin öğretim ve idari kariyerlerinden örnekler verilen bölümde ise, akademide toplumsal cinsiyet eşitliği konusu, çeşitlilik kavramıyla genişletiliyor. Kadınların yüksek eğitim hakkını kazanmalarının 100. yılında, üniversitede toplumsal cinsiyet eşitliğine ve çeşitliliğe hangi alanlarda ve ne kadar yaklaşıldığı konusunda düşünmek öneriliyor.

Kadınların Üniversitede 100 Yılı — İnas Darülfünunu/Kadın Üniversitesi 1914–1921 sergisi 7 Kasım – 21 Aralık 2014 tarihleri arasında Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Sismanoglio Megaro galerisinde sergilendi.

Sergi dili: Türkçe ve İngilizce
Kapsam: 27 adet 99 x 99 cm. levha
Küratör: Meral Akkent
Sergiyi incelemek için tıklayınız
Sergi hakkında bilgi almak için: istanbul.kadin.muzesi.info@gmail.com


29 KASIM 2014 - 5 OCAK 2015
Semiha Es - İkinci Göz: Türkiye'den Kadın Fotoğrafçılar

İstanbul Kadın Müzesi'nin „Kadın Kültür Mirası Etkinlikleri" konsepti çerçevesinde, müzenin sürekli sergisinde yer alan Türkiye'nin ilk gezi ve savaş fotoğrafçısı Semiha Es'in 100. doğum günü nedeniyle Semiha Es - Uluslararası Kadın Fotoğrafçılar Sempozyumu, İstanbul Kadın Müzesi'nin girişimi ve Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin ile Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu'nun, ortak çalışmasıyla organize edildi.

Sempozyum çerçevesinde Semiha Es - İkinci Göz: Türkiye'den Kadın Fotoğrafçılar sergisi hazırlandı. Sergi, 29 Kasım 2014 – 5 Ocak 2015 tarihleri arasında Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Sismanoglio Megaro galerisinde sergilendi.

Kapsam: 49 adet farklı boyutlarda fotoğraf
Küratörler: Laleper Aytek, Ahu Antmen
Sergiyi incelemek için tıklayınız
Sergi hakkında bilgi almak için: istanbul.kadin.muzesi.info@gmail.com

euro.message madebycat ®
sinema filmleri sinema filmleri elyaf dolum aninda kredi porno izle esenyurt perde Esenler SGK