Sürekli Sergi Hakkında

Sürekli Sergi Hakkında

İstanbul Kadın Müzesi® (İKM) bir kent kadın müzesidir. Bu müzede onurlandıran, bilgilendiren ve kadın tarihindeki rol modelleri yönünde özendiren sergilerle kent kadın belleği yaşatılır.

İstanbul Kadın Müzesi®'nin (İKM) sürekli ve geçici olan iki sergi konsepti vardır.

Sürekli sergi, geniş bir bir alanı kapsayan kent kadın belleği kavramının belli bir kesiti olan sanat ve kültür temasına odaklanmıştır.

Geçici sergiler ise, İstanbul kent kadın belleğini oluşturan tüm diğer konuları kapsar.

İstanbul Kadın Müzesi®'nin (İKM) sürekli sergisi, 2673 yıllık İstanbul tarihinde, kültür ve sanat alanında zamanının anlayış ve beklentilerinden farklı bir yaşam modelini seçen, yaratıcı, heyecanlı, meraklı, cesur, sebatkar ve bu nedenlerle de bir ilk olmanın pırıltısını taşıyan kadın biyografilerini sunar.

Sürekli sergi, izleyicilerle diyalog kurar. İ.Ö. 660 yılında Byzantion adıyla başlayan, İ.S. 330'da Konstantinopolis, 1453 yılından sonra ise Kustantiniye, Kostantiniye ve İstanbul adları verilmiş olan bu kentte doğmuş veya İstanbul'a sonradan gelmiş ya da yaşamının bir süresini bu kentte geçirerek, İstanbul kent kadın belleğini zenginleştirmiş biyografilerle olan diyalog, bugün bizlerin içinde bulunduğumuz ilişkiler ağının içine yerleştirilerek sağlanır.

İstanbul Kadın Müzesi® (İKM) için "ilk" durağan bir kavram değildir. Sürekli sergide "ilk" olarak yer almış bir biyografi, kadın tarihindeki yeni akademik çalışmaların verileri ışığında, yerini unutulan/unutturulan, fakat yeniden keşfedilen bir "ilk"e bırakmanın kıvancını da yaşar.

Şu anda sadece sanal ortamda açık olan sürekli sergi, İstanbul Kadın Müzesi®'nin (İKM) fiziki mekanı açıldığında kronolojik ve tematik çözümlerle ve modern enstalasyonlar eşliğinde interaktif bir konseptle izleyicilerle buluşur. Enstalasyonlara eşlik eden kısa metinler, her biyografinin sosyal, kültürel, ekonomik ve politik dinamiklerini inceler. Biyografilerin, etkilendiği rol modellerini yani kadın belleğinin kolektif boyutununu anlamaya çalışır.

İstanbul Kadın Müzesi® (İKM) Türkiye'nin ilk, dünyanın üçüncü kent kadın müzesidir. Nesiller, cinsler ve kültürlerarası bir diyalog projesi anlayışıyla tasarlanan İstanbul Kadın Müzesi® (İKM) çağdaş müzeciliğin tüm gereklerini yerine getiren müzecilik anlayışıyla, kadın tarihinde kutlama geleneği oluşturan etkinlik konseptiyle, müze ötesi sosyal sorumluluk projeleriyle kent kadın belleği konusuna daha fazla ilgi duyulmasını sağlar ve kent kadın tarihi için dinamik bir iletişim alanı açar.

Çalışma mekânını arama sürecinde olan İstanbul Kadın Müzesi® (İKM), henüz fiziki ortamda gezilememektedir.
FAKAT İSTANBUL KADIN MÜZESİ İNTERNET SİTESİ HER AN ZİYARETİNİZE AÇIKTIR.
Facebook ve Twitter hesaplarında hergün güncellenen "Mini Müze Pedagojisi" programı ile sürekli sergiye şimdiden adım adım yaklaşabilirsiniz.

Meral Akkent
İstanbul Kadın Müzesi® (İKM)
Küratör (2011-2021)


©2012 İstanbul Kadın Müzesi® (İKM)
İstanbul Kadın Müzesi® (İKM)'nin içerikleri kaynak belirtilmeden kullanılamaz, kopyalanamaz, başka bir sitede yayınlanamaz.

euro.message madebycat ®